Samochodem

Wycieczka – Nowe łąki – Ostrzyca – Organy Wielisławskie – Świerzawa

Kondratów – Nowe Łąki – Ostrzyca Proboszczowicka – Organy Wielisławskie – Świerzawa – Kondratów

Naszym gościom, szczególnie z małymi dziećmi polecamy wycieczkę samochodem na rancho Grapa we wsi Nowe Łąki. Kierujemy się w stronę wsi Pielgrzymka (tak, jak na Zamek Grodziec). Przy wyjeździe ze wsi Nowe Łąki skręcamy w lewo i szutrową drogą dojedziemy bezpośrednio na rancho. Czas dojazdu wynosi ok 20 min.

Czytaj dalej

Pec pod Sněžkou, Czechy

Oddalony od Kondratowa 75 km, czas dojazdu przez Jelenią Górę i Małą Upę – ok 1,5 godziny.

Pec pod Sněžkou to urokliwe miasteczko górskie położone w samym sercu Karkonoskiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwie główną atrakcją jest gondola, którą można wyjechać na Śnieżkę, tym samym polecamy to miejsce rodzicom z mniejszymi dziećmi, którzy chcieliby podziwiać panoramę z najwyższego szczytu Karkonoszy (1603 m n.p.m.), a nie wiedzą, czy mali piechórzy dadzą sobie radę podczas wspinaczki.

Czytaj dalej

Poszukiwanie Agatów

Kraina Wygasłych Wulkanów to geologiczny raj. Procesy geologiczne, w tym ruchy ziemi i wybuchy wulkanów, doprowadziły do powstania cennych skał i minerałów m.in. takich jak: piryt, azuryt, malachit, srebro, agat, ametyst, kryształ górski, cyrkon, rubin, topaz, szmaragd, kalcyt, złoto. Pocesy wulkaniczne uczyniły Pogórze Kaczawskie rezrwuarem bazaltu, oraz różnych rud – miedzi, ołowiu, srebra, żelaza, które eksploatowano od średniowiecza. Część starych wyrobisk jest miejscem pozyskiwania cennych skał i minerałów, pośród których światową sławą cieszą się kaczawskie agaty. Należą one do najpiękniejszych i najcenniejszych na świecie.

Czytaj dalej

Wycieczka – Kolorowe Jeziorka – Zamek Bolczów – Wojcieszów

Kolorowe Jeziorka – Zamek Bolczów – ew. Wojcieszów

  • Na tą wycieczkę bez problemu można zabrać dzieciaki w wieku 4 lat – mniejsze proponuję zabrać w nosidle.
  • Przewidywany czas wycieczki na Kolorowe Jeziorka i zamek Bolczów 4-5h
  • Co zabrać: długi rękaw, picie, pełne obuwie (adidasy, trampki) klapki i sandały stanowczo odradzam, 10 zł na parking

Podróż zaczynamy od sytego śniadania w Agrohippice. Pierwszy przystanek to Kolorowe Jeziorka. Kierujemy się na wieś Wieściszowice oddaloną 34 km od Kondratowa. Podróż samochodem zajmuje ok 30-40 minut. Proszę się nie martwić jeśli pod koniec trasy będziecie jechać baaardzo wąską alejką koło zabudowań – to znak, że jedziecie w dobrym kierunku i jesteście prawie u celu. Na miejscu jest płatny parking (chyba równoznaczny z wejściówką), gdzie otrzymacie mapkę i ulotkę o Kolorowych Jeziorkach. Czytaj dalej

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec to fantastyczna propozycja na wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Oddalony od Kondratowa niecałe 30 km. Dojazd samochodem zajmie ok 40 min.

Czytaj dalej

Czartowska skała

Łatwy dostęp oraz przepiękne widoki na Góry i Pogórze Kaczawskie a przy dobrej pogodzie również na Karkonosze i Śnieżkę sprawia że Czartowska Skała jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. W wyrobiskach dawnego kamieniołomu widać odsłonięty komin wulkaniczny ze słupami bazaltowymi. Wzniesienie jest chronione jako pomnik przyrody nieożywionej, jest również siedliskiem kilku roślin chronionych między innymi dziewięćsiła bezłodygowego, storczyka męskiego, storczyka bzowego. Czytaj dalej

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów znajduje się we wsi Janowice Wielkie oddalonej 30 km od Agrohippiki na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj dalej

Zamek Bolków

Średniowieczny zamek z najstarszą w Polsce “wieżą z dziobem” – zbudowaną w celu ochrony przed kulami armatnimi.

Zamek Książ

Co warto zwiedzić na Dolnym Śląsku
Zamek Książ jest niewątpliwie jedną z większych atrakcji Dolnego Śląska. Z pewnością warto go zwiedzić, gdyż jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Zamku Królewskim w Krakowie). Jeśli chcecie zwiedzić wnętrza, warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie o dziejach zamku. Niestety upływ lat, problemy finansowe ostatnich właścicieli i fakt, że zamek został zdewastowany i splądrowany przez wojska radzieckie odbiły się na wyposażeniu zamkowych wnętrz. Nawet jeśli nie jesteście pasjonatami architektury i historii warto wybrać się na Książ, by zobaczyć zamek z zewnątrz, dziedziniec, tarasy na których znajdują się zamkowe ogrody, a także zabytkowe zamkowe stajnie i znajdującą się nieopodal Palmiarnię Lubiechowską. Książ słynie ze Stada Ogierów i Stadninny. Obecnie stajnia liczy 90 ogierów i 40 klaczy rasy śląskiej i pełnej krwi angielskiej.

Jak dojechać na Zamek Książ
Zamek Książ oddalony jest ok 55 km od Agrohippiki. Do Wałbrzycha możemy dojechać kierując się na miasto Jawor (Kościół Pokoju w Jaworze) lub przejeżdżając przez Bolków (Zamek Bolków). Dojazd z Agrohippiki zajmuje ok godziny. Zamek Książ zlokalizowany jest w dzielnicy Książ, przy ulicy Piastów Śląskich.

Parę słów o Zamku Książ
Zamek został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, który przeniósł tu swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. W czasie wojny trzydziestoletniej Książ kilkakrotnie ulegał częściowemu zniszczeniu i był plądrowany. Zniszczone umocnienia przebudowano w 1648 na tarasy ogrodowe w stylu francuskim.

W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill, a to za sprawą ostatniej mieszkającej na zamku właścielki – Księżnej Daisy.
Na początku XX w dobudowano nowe skrzydło i zmodernizowano tarasy z fontannami. Przed I wojną światową wybudowano także palmiarnię w Lubiechowie i urządzono ogród japoński. Od lat 20. XX wieku, ze względu na problemy rodzinne i finansowe rodu Hochbergów – właścieli zamku, Książ powoli podupadał.

W 1941 roku władze III Rzeszy przejęły zamek i przekształcono go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron (podziemia mają zostać udostępnione dla turystów od 1 kwietnia 2016).

Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został zdewastowany i splądrowany przez stacjonujące w nim wojska radzieckie.

Dokładną historię Zamku oraz związane z nim ciekawostki – losy jednej z najpiekniejszych księżniczek początku XX w – ostatniej właścicielki zamku – księżnej Daisy, czy też historię budowy sieci podziemnych tuneli na zlecenie Adolfa Hitlera, znajdziecie tutaj

Książ słynie także z położonej po sąsiedzku Palmiarni Lubiechowskiej, założonej dla Daisy przez jej męża Heinricha XV. Rośnie tu ponad 100 gatunków roślin sprowadzonych z Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii.

Jedną z atrakcji Książa są stajnie zamkowe ze Stadem Ogierów rasy śląskiej i Stadniną. W okresie międzywojennym stajnie posiadały 82 konie powozowe i 26 koni roboczych. W 1935 państwo pruskie przejęło stajnie i w 1939 roku utworzono Stado Ogierów Furstenstein, do którego przeniesiono materiał hodowlany ze zlikwidowanego Stada Ogierów w Lubiążu, założonego w 1817 roku.

Ceny biletów wstępu na Zamek Książ:
Dokładny cennik znajdziecie tutaj

Zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika:
– zamek, palmiarnia, tarasy – 30 zł normalny, 20 zł ulgowy
– zamek, palmiarnia, tarasy, stajnie – 35 zł normalny, 25 zł ulgowy
– palmiarnia i tarasy – 20 zł normalny, 10 zł ulgowy

Godziny otwarcia Zamku Książ

Od października do marca
pn do pt: kasa czynna od godz. 10 do 15
sb-nd: kasa czynna od godz. 10 do 16

Od kwietnia do września
pn-wt: kasa czynna od godz. 10 do 17
sb-nd: kasa czynna od godz. 10 do 18