Zamek Chojnik

Wszystkim entuzjastom zamków polecamy wycieczkę na Zamek Chojnik. Zamek oddalony jest od Agrohippiki ok 42 km. Znajduje się w Sobieszowie, niedaleko Jeleniej Góry (z Jeleniej kierujemy się na Szklarską Porębę). Zamek Chojnik to jedna z najfajniejszych atrakcji na Dolnym Śląsku.

Budowla pochodzi z końca XIII wieku. W 1292 roku książęta świdnicko-jaworscy wznieśli drewniany myśliwski zameczek, który szybko się rozrósł w kamienną twierdzę. Po śmierci księcia Bolka II w 1368 roku jego żona księżna Agnieszka osadziła na zamku swojego rycerza Schoffa II zwanego Gotsche. Od końca XIV wieku do 1945 roku zamkiem władał potężny ród Schaffgotschów. Zamek został rozbudowany w XV wieku – z tego okresu pochodzą – wieża głodowa, mury zewnętrzne, dziedziniec dolny i pręgierz.

W 1675 na skutek uderzenia pioruna zamek spłonął i od tego czasu jest objektem turystycznym. Legenda głosi, że zamek nigdy nie został zdobyty.

Przydatne informacje:

 1. Zamek znajduje się na terenie Karkonowskiego Parku Narodowego – wejście jest płatne w kasie. Ceny biletów:
 • dzieci do 6 lat – bezpłatnie
 • dzieci w wieku szkolnym – 3 zł
 • dorośli – 6 zł
 1. Na Zamek z Sobieszowa, prowadzą cztery szlaki szlaki: czerwony – wybrukowany trakt – więc teoretycznie można dojechać wózkiem, czarny – bardzo urokliwy, który stanowi nie mniejszą atrakcję, niż sam zamek, bo prowadzi przez Zbójeckie Skały, oraz zielony dziedzictwa naturalnego i niebieski (papieski).
 2. Wejście na zamek jest odpłatne. Ceny biletów:
 • dzieci do 6 lat bezpłatnie
 • dorośli 6 zł
 • dzieci w wieku szkolnym 4 zł
 1. Ruiny są udostępnione turystom w godzinach zależnie od pory roku:
 • 00-16.00 (luty-marzec)
 • 00-17.00 (kwiecień-czerwiec)
 • 00-18.00 (lipiec-sierpień)
 • 00-17.00 (wrzesień-październik)
 • 00-16.00 (październik-listopad)
 1. Na zamku jest strzelnica, gdzie odpłatnie można postrzelać z kuszy.
 2. Warto wejść na wieżę, z której roztacza się niesamowity widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Przy zamku znajduje się karczma czynna w tych samych godzinach co zamek. Zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które jest organizatorem odbywającego się corocznie Turnieju Rycerskiego “O Złoty Bełt Chojnika”.

Zamek Chojnik wycieczkaZamek Chojnik wycieczkaZamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczkaZamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczka Zamek Chojnik wycieczka

Przy okazji zdobywania góry i zamku Chojnik warto zwiedzić w Sobieszowie zespół pałacowy Schaffgotschów z XVIII-XIX w., który znajduje się na ul. Karkonoskiej 4.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Sama wycieczka na Chojnik zajmuje ok 2,5 godziny. W drodze powrotnej warto zahaczyć o Jelenią Górę, gdzie można pozwiedzać zabytkową starówkę.

 

PolandEnglishGerman