Kondratów – Nowe Łąki – Ostrzyca Proboszczowicka – Organy Wielisławskie – Świerzawa – Kondratów

Naszym gościom, szczególnie z małymi dziećmi polecamy wycieczkę samochodem na rancho Grapa we wsi Nowe Łąki. Kierujemy się w stronę wsi Pielgrzymka (tak, jak na Zamek Grodziec). Przy wyjeździe ze wsi Nowe Łąki skręcamy w lewo i szutrową drogą dojedziemy bezpośrednio na rancho. Czas dojazdu wynosi ok 20 min.

Rancho to ośrodek parafilany GRAPA, należący do parafii św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce. Znajduje się na górze Obora (295 m n.p.m.) z widokami na Ostrzycę i Zamek Grodziec. Na obszarze ponad 15 ha w lesie dzieciaki i dorośli mają szansę poobcować z różnymi zwierzakami – są tu daniele, osły, kuce, strusie, pawie, kozy, barany kameruńskie i niezliczona ilość swobodnie biegających królików, perliczek i kur z kurczakami. Jest tu miejsce grillowania, a także małpi gaj i park linowy dla dzieci (bilet wstępu kosztuje 10 zł). Samo zwiedzanie ośrodka jest bezpłatne.

Przydatne wskazówki:

  • Nie wolno wchodzić z psami i innymi zwierzakami
  • Wejście na teren ośrodka jest bezpłatne ale park linowy i małpi gaj są odpłatne (10 zł)
  • Warto zabrać ze sobą marchewki, by pokarmić zwierzaki

 

Z rancho wracamy do wsi Pielgrzymka, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i kierujemy się do wsi Proboszczów, skąd prowadzi żółty szlak na najwyższą górę Krainy Wygasłych Wulkanów – Ostrzycę. Uwaga, gdy dojedziemy do Proboszczowa, przed kościołem jest drogowskaz (niezbyt widoczny), który kieruje nas nas na szlak. Skręcamy w prawo, asfaltowa droga zamienia się w szutrową. Dojedziemy nią praktycznie pod samą górę (można ominąć pierwszy parking i dojechać do kolejnego, gdzie znajduje się miejsce piknikowe). Stamtąd żółtym szlakiem dotrzemy na szczyt Ostrzycy. Podejście nie jest trudne, spokojnie dadzą sobie radę przedszkolaki, chociaż na sam szczyt prowadzą kamienne schodki. Wycieczka spacerem zajmie ok 1,5 h.

Z Proboszczowa kierujemy się do Sędziszowej (ok 8 km). To tutaj znajduje się pomnik przyrody, jednen z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Pogórza Kaczawskiego – Organy Wielisławskie, położone nad brzegiem Kaczawy, u podnóża góry Wielisławka. Proponujemy kierować się w stronę Starego Młyna (przepięknie odrestaurowanego)i zostawić tam auto na parkingu. Gdy przejdziemy przez mostek, znajdziemy się na ścieżce dydaktycznej wokół Góry Wielisławka. Przyjemną, płaską szutrową drogą dojdziemy do Organów Wielisławskich.

A co to właściwie są Organy Wielisławskie i dlaczego tak się nazywają?

To miejsce zachwyca niezwykłą rzeźbą terenu powstałą na skutek procesów wulkanicznych, które miały miejsce 300-250 mln lat temu. Swoim wyglądem przypominają wachlarz i piszczałki, a znajdują się u podnóża góry Wielisławka – stąd ich nazwa Organy Wielisławskie.

Z Sędziszowej wracamy do Kondratowa przez Świerzawę. Warto tutaj zakończyć wycieczkę smacznym akcentem – najlepszymi lodami w okolicy. Polecamy również odwiedzić romański kościół-muzeum św. Jana i św. Katarzyny, który znaduje się po lewej stronie tuż przy wjeździe do miasteczka od strony Sędziszowej. Kościół powstał w II pol. XIII wieku i zachwyca tym, że jako budowla romańska przetrwała tyle wieków w niezmienionej formie i zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Największą atrakcją kościoła są malowidła z XIII wieku, odkryte pod tynkiem w 1977 roku. Przedstawiają takie zwierzęta jak bocian, żyrafa czy ryby. Gdy dojedziemy na rynek zaparkujemy samochód obok drugiego zabytkowego kościoła z XIV. Vis a vis niego znajduje się niepozorne okienko w kamiennicy, gdzie sprzedawane są przepyszne śmietankowo-truskawkowe lody włoskie 🙂 Mała porcja kosztuje 3 zł.

Czas całej wycieczki nie powinien zająć więcej niż 5 h. Warto zabrać ze sobą mały prowiant i coś do picia 🙂