Dolny Śląsk

Zabytki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk jakiego nie znacie. Dolny Śląsk to idealne miejsce na wakacje z dziećmi. Nasz region jest bogaty w atrakcje i zabytki, które koniecznie musicie zobaczyć. Zapraszamy na wycieczki z Kondratowa. Agrohippika to idealna baza wypadowa na wycieczki piesze, rowerowe i samochodowe. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć, bo są nie tylko wizytówką Dolnego Śląska, ale także sposobem na ciekawe spędzenie czasu, podczas którego możecie poobcować z przyrodą, historią i sztuką.

Czytaj dalej

Kolorowe jeziorka

Kolorowe Jeziorka to jedna z ciekawszych przyrodniczych atrakcji na Dolnym Śląsku i idealna propozycja wycieczki samochodem. Kolorowe Jeziorka oddalone są 34 km od Agrohippiki. Znajdują się niedaleko wsi Wieściszowice.

Kolorowe Jeziorka to jedno z najciekawszych miejsc na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Na tym terenie istnieją 3 jeziorka – żółte, purpurowe, szmaragodowe (4 zielone występuje okresowo – związane jest z topnieniem śniegu). Za niesamowity kolor wód odpowiadają określone związki chemiczne. Wszystko za sprawą łupków pirytonośnych i budowanych do ich wydobycia kopalni w XVIII i XIX. Gdy kopalnie zostały zamknięte, woda wdarła się wyrobiska, tworząc kolorowe jeziorka. Wokół nich powstała ścieżka dydaktyczna, która dostarcza ciekawych informacji o jeziorkach, sztolni oraz przyrodzie. Czytaj dalej

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów znajduje się we wsi Janowice Wielkie oddalonej 30 km od Agrohippiki na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj dalej

Zamek Książ

Co warto zwiedzić na Dolnym Śląsku
Zamek Książ jest niewątpliwie jedną z większych atrakcji Dolnego Śląska. Z pewnością warto go zwiedzić, gdyż jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Zamku Królewskim w Krakowie). Jeśli chcecie zwiedzić wnętrza, warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie o dziejach zamku. Niestety upływ lat, problemy finansowe ostatnich właścicieli i fakt, że zamek został zdewastowany i splądrowany przez wojska radzieckie odbiły się na wyposażeniu zamkowych wnętrz. Nawet jeśli nie jesteście pasjonatami architektury i historii warto wybrać się na Książ, by zobaczyć zamek z zewnątrz, dziedziniec, tarasy na których znajdują się zamkowe ogrody, a także zabytkowe zamkowe stajnie i znajdującą się nieopodal Palmiarnię Lubiechowską. Książ słynie ze Stada Ogierów i Stadninny. Obecnie stajnia liczy 90 ogierów i 40 klaczy rasy śląskiej i pełnej krwi angielskiej.

Jak dojechać na Zamek Książ
Zamek Książ oddalony jest ok 55 km od Agrohippiki. Do Wałbrzycha możemy dojechać kierując się na miasto Jawor (Kościół Pokoju w Jaworze) lub przejeżdżając przez Bolków (Zamek Bolków). Dojazd z Agrohippiki zajmuje ok godziny. Zamek Książ zlokalizowany jest w dzielnicy Książ, przy ulicy Piastów Śląskich.

Parę słów o Zamku Książ
Zamek został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, który przeniósł tu swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. W czasie wojny trzydziestoletniej Książ kilkakrotnie ulegał częściowemu zniszczeniu i był plądrowany. Zniszczone umocnienia przebudowano w 1648 na tarasy ogrodowe w stylu francuskim.

W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill, a to za sprawą ostatniej mieszkającej na zamku właścielki – Księżnej Daisy.
Na początku XX w dobudowano nowe skrzydło i zmodernizowano tarasy z fontannami. Przed I wojną światową wybudowano także palmiarnię w Lubiechowie i urządzono ogród japoński. Od lat 20. XX wieku, ze względu na problemy rodzinne i finansowe rodu Hochbergów – właścieli zamku, Książ powoli podupadał.

W 1941 roku władze III Rzeszy przejęły zamek i przekształcono go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron (podziemia mają zostać udostępnione dla turystów od 1 kwietnia 2016).

Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został zdewastowany i splądrowany przez stacjonujące w nim wojska radzieckie.

Dokładną historię Zamku oraz związane z nim ciekawostki – losy jednej z najpiekniejszych księżniczek początku XX w – ostatniej właścicielki zamku – księżnej Daisy, czy też historię budowy sieci podziemnych tuneli na zlecenie Adolfa Hitlera, znajdziecie tutaj

Książ słynie także z położonej po sąsiedzku Palmiarni Lubiechowskiej, założonej dla Daisy przez jej męża Heinricha XV. Rośnie tu ponad 100 gatunków roślin sprowadzonych z Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii.

Jedną z atrakcji Książa są stajnie zamkowe ze Stadem Ogierów rasy śląskiej i Stadniną. W okresie międzywojennym stajnie posiadały 82 konie powozowe i 26 koni roboczych. W 1935 państwo pruskie przejęło stajnie i w 1939 roku utworzono Stado Ogierów Furstenstein, do którego przeniesiono materiał hodowlany ze zlikwidowanego Stada Ogierów w Lubiążu, założonego w 1817 roku.

Ceny biletów wstępu na Zamek Książ:
Dokładny cennik znajdziecie tutaj

Zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika:
– zamek, palmiarnia, tarasy – 30 zł normalny, 20 zł ulgowy
– zamek, palmiarnia, tarasy, stajnie – 35 zł normalny, 25 zł ulgowy
– palmiarnia i tarasy – 20 zł normalny, 10 zł ulgowy

Godziny otwarcia Zamku Książ

Od października do marca
pn do pt: kasa czynna od godz. 10 do 15
sb-nd: kasa czynna od godz. 10 do 16

Od kwietnia do września
pn-wt: kasa czynna od godz. 10 do 17
sb-nd: kasa czynna od godz. 10 do 18

Organy Wielisławskie

Odległość od Agrohippiki – 11 km. Kierujemy się do wsi Sędziszowa.

Góra Wielisławka i pomnik przyrody Organy Wielisławskie znajdują się bezpośrednio nad rzeką Kaczawa. Miejsce to przyciąga niezwykłą rzeźbą terenu, powstałą dzięki procesom wulkanicznym zachodzącym 300 – 250 mln lat temu. Czytaj dalej

Legnica i Legnickie pole

Miasto Legnica oddalone jest od Kondratowa ok 30 km.

Pierwsze wzmianki na temat Leginicy sięgają początków VIII wieku . W czasach panowania Mieszka I (ok 985 roku) zbudowano gród piastowski. Nazwa Legnica pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie napisanym przez Bolesława Kędzierzawego na początku XII wieku. W 1241 pod Legnicą w miejscowości Legnickie Pole rozegrała się słynna bitwa z Tatrami. Czytaj dalej

Wycieczka – Nowe łąki – Ostrzyca – Organy Wielisławskie – Świerzawa

Kondratów – Nowe Łąki – Ostrzyca Proboszczowicka – Organy Wielisławskie – Świerzawa – Kondratów

Naszym gościom, szczególnie z małymi dziećmi polecamy wycieczkę samochodem na rancho Grapa we wsi Nowe Łąki. Kierujemy się w stronę wsi Pielgrzymka (tak, jak na Zamek Grodziec). Przy wyjeździe ze wsi Nowe Łąki skręcamy w lewo i szutrową drogą dojedziemy bezpośrednio na rancho. Czas dojazdu wynosi ok 20 min.

Czytaj dalej

Ferie zimowe 2020 na Dolnym Śląsku w Agrohippice

Zapraszamy wszystkich na ferie zimowe w Sudetach. Góry Kaczawskie zimą są równie piękne, jak latem i jesienią. W Agrohipicce czekają na Państwa przybycie przytulne pokoje, gdzie przyjemnie spędzicie czas po śniegowych szaleństwach. Agrohippika to dobre miejsce na ferie zimowe dla rodziców z małymi dziećmi, w wiejskim klimacie, z dala od hałaśliwych zimowych kurortów, jednak położone na tyle blisko, by wybrać się na narty w Karkonosze. Czytaj dalej