Poszukiwanie Agatów

Kraina Wygasłych Wulkanów to geologiczny raj. Procesy geologiczne, w tym ruchy ziemi i wybuchy wulkanów, doprowadziły do powstania cennych skał i minerałów m.in. takich jak: piryt, azuryt, malachit, srebro, agat, ametyst, kryształ górski, cyrkon, rubin, topaz, szmaragd, kalcyt, złoto. Pocesy wulkaniczne uczyniły Pogórze Kaczawskie rezrwuarem bazaltu, oraz różnych rud – miedzi, ołowiu, srebra, żelaza, które eksploatowano od średniowiecza. Część starych wyrobisk jest miejscem pozyskiwania cennych skał i minerałów, pośród których światową sławą cieszą się kaczawskie agaty. Należą one do najpiękniejszych i najcenniejszych na świecie.

Góry i Pogórze Kaczawskie to idealne miejsce dla poszukiwaczy powulkanicznych minerałów – przede wszystkim agatów, których znalezienie w naszym regionie jest stosunkowo łatwe.

Dla naszych gości organizujemy „agatową wycieczkę“ z przewodnikiem. Czas trwania ok 3 godziny. Dojazd własnym samochodem w okolicę wsi Nowy Kościół (ok 20 minut), oddalonej od Kondratowa 15 km.

Należy zabrać ze sobą worek do zbierania agatów – obuwie, którego nie jest nam szkoda na wędrówkę potokiem i po błocie (dla dzieci polecamy kalosze), długi rękaw.

Podczas wycieczki dowiecie się, skąd się „u nas“ wzięły agaty, jak wyglądają i gdzie należy ich szukać. Po poszukiwaniach przewodnik zabierze was do swojego warsztatu – szlifierni, gdzie pokarze wam jak ciąć, szlifować agaty, oraz sprawdzicie jakie geologiczne cuda udało się wam znaleźć.

Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów Poszukiwania agatów

PolandEnglishGerman