Kolorowe Jeziorka – Zamek Bolczów – ew. Wojcieszów

  • Na tą wycieczkę bez problemu można zabrać dzieciaki w wieku 4 lat – mniejsze proponuję zabrać w nosidle.
  • Przewidywany czas wycieczki na Kolorowe Jeziorka i zamek Bolczów 4-5h
  • Co zabrać: długi rękaw, picie, pełne obuwie (adidasy, trampki) klapki i sandały stanowczo odradzam, 10 zł na parking

Podróż zaczynamy od sytego śniadania w Agrohippice. Pierwszy przystanek to Kolorowe Jeziorka. Kierujemy się na wieś Wieściszowice oddaloną 34 km od Kondratowa. Podróż samochodem zajmuje ok 30-40 minut. Proszę się nie martwić jeśli pod koniec trasy będziecie jechać baaardzo wąską alejką koło zabudowań – to znak, że jedziecie w dobrym kierunku i jesteście prawie u celu. Na miejscu jest płatny parking (chyba równoznaczny z wejściówką), gdzie otrzymacie mapkę i ulotkę o Kolorowych Jeziorkach.

Kolorowe Jeziorka to jedno z najciekawszych miejsc na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Istnieją 3 jeziorka – żółte, purpurowe, szmaragodowe (4 zielone występuje okresowo – związane jest z topnieniem sniegu). Niesamowity kolor wód związany jest z występowaniem określonych związków chemicznych. Wszystko za sprawą łupków pirytonośnych i budowanych do ich wydobycia kopalni w XVIII i XIX. Gdy kopalnie zostały zamknięte – woda wdarła się wyrobiska, tworząc kolorowe jeziorka. Wokół nich powstała ścieżka dydaktyczna, która dostarcza ciekawych informacji o jeziorkach, sztolni oraz przyrodzie.

Na szlaku znajdują się punkty widokowe oraz ławeczki, na których można odpocząć. Trasa wycieczki jest oznakowana. Mniejszym dzieciom polecamy zejście do pierwszych dwóch jeziorek po schodach, znajdujących się koło punktu gastronomicznego (niestety nie jest zawsze otwarty).

Trasa do trzeciego jeziorka prowadzi przez las i jest łatwa do pokonania. Wytrwali piechurzy mogą skusic się na wyprawę w górę do czwartego jeziorka. Wtedy czas zwiedzania wyniesie 2h.

Z Wieściszowic, jeśli planujemy zwiedzanie riun zamku Bolczów, kierujemy się na Janowice Wielkie – podróż samochodem zajmie nam ok 20 minut (12 km). Ruiny zamku Bolczów znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi do nich ulica…Zamkowa, która zamienia się w szlak. Dojście jest przyjemne. Z centrum Janowic nie zajmuje więcej niż 30 minut.

Zamek Bolczów został wzniesiony w II poł. XIV w. i przetrwał do czasów wojny trzydziestoletniej. Dwukrotnie zdobyty przez wojska szwedzkie, nie został nigdy odbudowany. Ruiny zamku już od XVIII w. przyciągały turystów przede wszystkim swoim malowniczym położeniem. W roku 1824 odwiedził je sam król pruski Fryderyk Wilhelm III, a parę lat później podjęto działania mające na celu zabezpieczenie ruin zamku. Wycieczka z dzieciakami i odpoczynkami zajmuje ok 1,5 h.

Wojecieszów

Jeśli dalej macie siły i chęć do zwiedzania, w drodze powrotnej do Kondratowa warto zahaczyć o wieś Wojcieszów. W okolicy znajduje się Rezerwat Góra Miłek i ścieżka dydaktyczna Gruszka. Generalnie w Wojcieszowie znajdują się 3 trasy ścieżek dydaktycznych, które są ze sobą połączone i stanowią świetną propozycję na wycieczkę rowerową.

Jeśli idziecie pieszo z dziećmi, warto przejść się ścieżką dydaktyczną Gruszka. Trasa zajmuje ok 2,5 h. Początek zaczyna się na parkingu rowerowym przy ulicy Nadrzecznej. Na trasie znajdziecie ukrytą w lesie Szubienice – najlepiej zachowany zabytek jurysdykcji na Dolnym Śląsku. Jest to murowana baszta z wapienia i zieleńca z czterema wieżyczkami. Ruiny pochodzą z przełomu XIV/XV wieku, wtedy też prawdopodobnie w Wojcieszowie istniała szkoła katów. Dalej ścieżka prowadzi do pochodzących z przełomu XVIII i XIX ruin wapiennika, który służył do wypalania wapna. Stamtąd dojdziemy do kamieniołomu Gruszka, gdzie od kilku lat odbywają się Mistrzostwa Technik Jaskiniowych. Znajduje się tam również ścianka wspinaczkowa dla dzieci i młodzieży.