Co warto zwiedzić na Dolnym Śląsku
Zamek Książ jest niewątpliwie jedną z większych atrakcji Dolnego Śląska. Z pewnością warto go zwiedzić, gdyż jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Zamku Królewskim w Krakowie). Jeśli chcecie zwiedzić wnętrza, warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie o dziejach zamku. Niestety upływ lat, problemy finansowe ostatnich właścicieli i fakt, że zamek został zdewastowany i splądrowany przez wojska radzieckie odbiły się na wyposażeniu zamkowych wnętrz. Nawet jeśli nie jesteście pasjonatami architektury i historii warto wybrać się na Książ, by zobaczyć zamek z zewnątrz, dziedziniec, tarasy na których znajdują się zamkowe ogrody, a także zabytkowe zamkowe stajnie i znajdującą się nieopodal Palmiarnię Lubiechowską. Książ słynie ze Stada Ogierów i Stadninny. Obecnie stajnia liczy 90 ogierów i 40 klaczy rasy śląskiej i pełnej krwi angielskiej.

Jak dojechać na Zamek Książ
Zamek Książ oddalony jest ok 55 km od Agrohippiki. Do Wałbrzycha możemy dojechać kierując się na miasto Jawor (Kościół Pokoju w Jaworze) lub przejeżdżając przez Bolków (Zamek Bolków). Dojazd z Agrohippiki zajmuje ok godziny. Zamek Książ zlokalizowany jest w dzielnicy Książ, przy ulicy Piastów Śląskich.

Parę słów o Zamku Książ
Zamek został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, który przeniósł tu swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. W czasie wojny trzydziestoletniej Książ kilkakrotnie ulegał częściowemu zniszczeniu i był plądrowany. Zniszczone umocnienia przebudowano w 1648 na tarasy ogrodowe w stylu francuskim.

W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill, a to za sprawą ostatniej mieszkającej na zamku właścielki – Księżnej Daisy.
Na początku XX w dobudowano nowe skrzydło i zmodernizowano tarasy z fontannami. Przed I wojną światową wybudowano także palmiarnię w Lubiechowie i urządzono ogród japoński. Od lat 20. XX wieku, ze względu na problemy rodzinne i finansowe rodu Hochbergów – właścieli zamku, Książ powoli podupadał.

W 1941 roku władze III Rzeszy przejęły zamek i przekształcono go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron (podziemia mają zostać udostępnione dla turystów od 1 kwietnia 2016).

Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został zdewastowany i splądrowany przez stacjonujące w nim wojska radzieckie.

Dokładną historię Zamku oraz związane z nim ciekawostki – losy jednej z najpiekniejszych księżniczek początku XX w – ostatniej właścicielki zamku – księżnej Daisy, czy też historię budowy sieci podziemnych tuneli na zlecenie Adolfa Hitlera, znajdziecie tutaj

Książ słynie także z położonej po sąsiedzku Palmiarni Lubiechowskiej, założonej dla Daisy przez jej męża Heinricha XV. Rośnie tu ponad 100 gatunków roślin sprowadzonych z Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii.

Jedną z atrakcji Książa są stajnie zamkowe ze Stadem Ogierów rasy śląskiej i Stadniną. W okresie międzywojennym stajnie posiadały 82 konie powozowe i 26 koni roboczych. W 1935 państwo pruskie przejęło stajnie i w 1939 roku utworzono Stado Ogierów Furstenstein, do którego przeniesiono materiał hodowlany ze zlikwidowanego Stada Ogierów w Lubiążu, założonego w 1817 roku.

Ceny biletów wstępu na Zamek Książ:
Dokładny cennik znajdziecie tutaj

Zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika:
– zamek, palmiarnia, tarasy – 30 zł normalny, 20 zł ulgowy
– zamek, palmiarnia, tarasy, stajnie – 35 zł normalny, 25 zł ulgowy
– palmiarnia i tarasy – 20 zł normalny, 10 zł ulgowy

Godziny otwarcia Zamku Książ

Od października do marca
pn do pt: kasa czynna od godz. 10 do 15
sb-nd: kasa czynna od godz. 10 do 16

Od kwietnia do września
pn-wt: kasa czynna od godz. 10 do 17
sb-nd: kasa czynna od godz. 10 do 18